اختتامیه همایش ” چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای

مراسم اختتامیه نخستین همایش ملی ” چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای ” عصر امروز پنج شنبه ۲۵ آبان در دانشگاه شیراز برگزار شد.
این آیین با حضور آیت الله دکتر احمد بهشتی ، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری ، آیت الله دکتر کلانتری ، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری واستاد دانشگاه شیراز، دکتر گشتاسبی ، سرپرست دانشگاه شیراز، جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه ، پژوهشگران، محققان ، طلّاب و دانشجویانی از سراسر کشور ، ‌در تالار حکمت دانشگاه شیراز ترتیب یافت.
در این مراسم از کتاب ” چشم انداز تحول علوم انسانی از منظر آیت الله خامنه ای ” تالیف دکتر محسن جاجرمی زاده و دکتر علیرضا فارسی نژاد، کتاب ” واقعیت و روش تبیین کنش انسانی در چهارچوب فلسفه اسلامی” نوشته‌ ی دکتر عطاءالله رفیعی آتانی و کتاب “منظومه فکری حضرت آیت الله خامنه ای ” اثر جمعی از پژوهشگران و دکتر عبدالحسین خسروپناه رونمایی شد.
دکتر سید سعید زاهد زاهدانی، استاد جامعه شناسی دانشگاه شیراز و دبیر علمی نخستین همایش ملی ” چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای ” گفت: در این همایش دو روزه از بین ۴۰ مقاله برگزیده، ۱۱ مقاله ارایه گردید و ۷ کرسی نظریه پردازی، ۲ میزگرد، ۶ نشست هم اندیشی و ۶ کارگاه آموزشی نیز برگزار شد.
وی افزود : برنامه های این همایش به گونه ای تنظیم شده بود که صاحب نظران بتوانند حاصل اندیشه و پژوهش خویش را در قالب های متنوع عرضه نمایند.
دکتر زاهد خاطر نشان کرد : این همایش ها دوسالانه است و سال ۱۳۹۸ همایش بعدی در دانشگاه شیراز برگزار می شود.
وی افزود : آثار و تالیف های مرتبط با تحول در علوم انسانی به عنوان مرکز اسناد در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گردآوری می شود
آیت الله دکتر احمد بهشتی ، رئیس کرسی علوم عقلی شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری ، دیگر سخنران مراسم اختتامیه نخستین همایش ملی ” چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای ” بود.
وی اظهار داشت : برای در تحول در علوم انسانی جاره ای جز ایجاد تحول در جهان بینی نداریم.
آیت الله دکتر احمد بهشتی ادامه داد : جهان بینی مبنای تفکر است و جهان بینی مطلوب و ایده آل ، همان جهان بینی توحیدی و الهی است.
رئیس کرسی علوم عقلی شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت : هر ایدئولوژی یک مبنای عقیدتی دارد که بر اساس آن عمل صورت می گیرد و اگر جهان بینی مادّی باشد ، ایدئولوژی هم مادّی می شود و شخص در همان مسیر حرکت می کند.
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری گفت: نمی توان انتظار داشت از دل یک جهان بینی مشرکانه، ایدئولوژی الهی و توحیدی برخیزد.
آیت الله دکتر احمد بهشتی، بر لزوم الهی بودن جهان بینی تاکید و بیان کرد: از جهان بینی ناب و خالص، علم توحیدی تولید می شود.
وی، با طرح این پرسش که آیا علم و سیاست باید دینی شود یا دین باید سیاسی و یا علمی شود، اظهار داشت: جمله سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست، درست نیست و احتمالا مرحوم آیت الله سید حسن مدرس متناسب با شرایط خاص دوران خود این سخن را بیان کرده است.
رئیس کرسی علوم عقلی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: سیاست، علم، فلسفه و عقل باید تابع دین باشد در غیر این صورت مشکلات و گرفتاری هایی به وجود خواهد آمد.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه، علوم انسانی باید بر اساس جهان بینی صحیح ، دینی شود، اظهار امیدواری کرد: تحول در علوم انسانی با پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب محقق شود و مباحثی که پیرامون این تحول مطرح شده به نتایح ارزشمندی منتج شود.
آیت الله دکتر علی اکبر کلانتری، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری هم اظهار داشت : اسلم به عنوان یک دین کامل به همه ی عرصه های زندگی انسان توجه دارد و با تدبر در آیات قرآن و منابع دینی می توان پاسخ مناسب را برای نیازهای بشر ، استخراج و استنباط کرد.
وی تصریح کرد : عمده ی علوم انسانی رایج در کشورمان ترجمه ای ، غیربومی و وارداتی است و نمی تواند جوابگوی نیازهای امروز جامعه ما باشد.
استاد دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شیراز گفت : در حال حاضرعلوم انسانی، هم از لحاظ مبانی و جهان بینی و هم از لحاظ پیش فرض های فکری و عقیدتی ، برای جهان غرب تنظیم شده و ما نیازمند آن هستیم که متناسب با نیازهایمان و بر اساس فرهنگ غنی خودمان ، با بهره گیری از منابع قرآن و سنت و عقل ، علوم انسانی ایجاد کنیم.
آقای هادی پژوهش ، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس هم در مراسم اختتامیه نخستین همایش ملی ” چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای ” در دانشگاه شیراز بیان داشت : غرب به دنبال آن است که با بهره گیری از تکنولوژی های ارتباطی ، فرهنگ و تفکر خود را بر کل دنیا حاکم سازد و بنابراین ضوری است که اندیشمندان حوزه و دانشگاه تلاش نمایند تا متناسب با فرهنگ، هویت ، شان و جایگاه ایران اسلامی ، به تولید علم بپردازند.
دکتر محمد علی گودرزی ، استاد بخش روان شناسی بالینی و عضو پژوهشکده تحول و ارتقاء علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه شیراز هم در این مراسم به ارائه ی مقاله ای با عنوان ” بررسی انتقادی رویکردهای تجربه گرایی، عقلگرایی و اراده گرایی در تولید علوم انسانی اسلامی و طرح مقدماتی نظریه مدیریتی نفس ” پرداخت.
دکتر محمدجواد دهقانی ،‌ رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نیز ضمن معرفی فعالیت ها و اقدامات این مرکز گفت : پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ، پس از ISI وScopus ، سومین پایگاه استنادی جهان به شمار می رود.
وی ادامه داد : حدود ۹۵ درصد مقالت علوم انسانی کشور در ISC ثبت می شود و هم اکنون ۳۲ درصد مدارک موجود در ISC مربوط به علوم انسانی است.
گفتنی است در صبح دومین روز از همایش ملی ” چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای ” کرسی های علمی ترویجی با عناوین : نقشه راه تحول در علوم انسانی ؛ تبیین فلسفی انقلاب اسلامی از منظر حکمت متعالیه ؛ الزامات تولید شبکه علوم اسلامی ؛ روش شناسی علوم و علوم انسانی ؛ و تبیین کنش انسانی در چهارچوب حکمت صدرایی ؛ کارگاه با موضوعات: روش تحقیق از دیدگاه فرهنگستان علوم اسلامی ؛ و کاربرد فرهنگ نامه قرآن در علوم انسانی ؛ و هم اندیشی درخصوص : تبیین نقشه جامع مدیریت اسلامی ؛ و تبیین عدم پاسخگویی و کارآمدی الگوها و مدلهای رایج توسعه سیاسی در حل مسائل جامعه ایران اسلامی ؛ اجرا گردید.
همچنین، مقاله هایی با عناوین : نقش اخلاق در تولید علم و نظریه‌پردازی ؛ بررسی تطبیقی تجارب دینی و عرفانی از منظر عرفا و روانشناسان ؛ الگوی طبقه بندی اندیشه‌های مقام معظم رهبری پیرامون علوم انسانی تمدن ساز ؛ شبکه اسلامی تحقیقات و تولید علوم انسانی اسلامی از دیدگاه فرهنگستان علوم اسلامی؛ ناتوانی فلسفه صدرایی از تحلیل مسأله «نسبت بین وحدت و کثرت» در مقام فلسفه علوم انسانی اسلامی ؛ تلاشی برای روش شناسی تولید علوم انسانی اسلامی ؛ و بررسی نقش علوم انسانی درعلوم تجربی براساس فرهنگ اسلامی ایرانی باتکیه بردانش پزشکی ؛ ارائه شد.