روش - مساله - نقد

کتاب «روش – مسأله – نقد» منتشر شد

کتاب «روش – مسأله – نقد» نوشته حجت الاسلام سید حسین حسینی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی توسط انتشارات نقد فرهنگ منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پژوهشکده تحول و ارتقاء علوم انسانی و اجتماعی، حجت الاسلام سیدحسین حسینی درباره اثر جدیدش گفت: در این کتاب به تمرین سبک جدیدی از زندگینامه علمی نویسی اقدام کرده‌ام. گرچه اتوبیوگرافی یکی از راههای شناخت نحوه سلوک علمی محسوب می‌شود اما در این کتاب از شیوه معمول و مرسوم تبعیت نشده، بلکه در مقدمه آن با عنوان زندگینامه طی ده نامه و به صورت رمزی، فرازهایی از فصول ده گانه زندگی و براساس طبقه بندی موضوعی، مطرح شده تا خواننده بتواند به وصل کردن پیوندها مبادرت ورزد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که با خبرگزاری مهر گفتگو می کرد، در ادامه اظهار داشت: فصل اول کتاب به شرح حال علمی و فرهنگی اختصاص داده شده و سپس در فصل دوم و سوم، کتب و آثار تألیفی و نیز مقالات علمی گزارش شده‌اند.

حسینی افزود: تصویر هر کتاب یا مقاله به همراه مشخصات نشر و معرفی اجمالی یا چکیده و فهرست عناوین مطالب آمده است.

رئیس اسبق پژوهشکده فرهنگ اسلام و ایران در ادامه بیان داشت: فصل چهارم نیز به فهرست موضوعی و عناوین فعالیت‌های پژوهشی اختصاص پیدا کرده است؛ مانند فلسفه پژوهی، دین پژوهی، تمدن پژوهی، نظریه پژوهی، نقد پژوهی، و فرهنگ پژوهی.

این محقق حوزه روش شناسی در پایان افزود: با این شیوه می‌توان نظام فکری و مسیر اندیشه ورزی یک متفکر را حدس زده و آن را به نقد و بررسی کشاند. این دست کتب بهترین منابع برای تحلیل نحوه ارتباط اندیشه ورزی با نیازها و مسائل روز جامعه است و البته پیگیری این پرسش و ضرورت مهم که حلقه وصل یک نظام فکری، ترتیب منطقی و سازواری مساله مند آن است.